Zamek w Mirze

Zamek w Mirze – usytuowany w pobliżu Miru na Białorusi. Przez kilka wieków ich właścicielami byli Radziwiłłowie. W 2000 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mir to niewielkie miasteczko w środkowej Białorusi, położone przy trasie łączącej Mińsk z Baranowiczami.

Zespół zamkowy w Mirze, często zmieniał właścicieli oraz ulegał licznym przebudowom. Jego budowę rozpoczął na przełomie XV i XVI wieku ówczesny starosta lidzki i kowieński Jerzy Iwanowicz Ilinicz herbu Korczak. W 1568 roku warownia przeszła na własność Radziwiłłów, którzy rozbudowali ją w stylu renesansowym. W XVII wieku wybudowano dookoła rezydencji fosę, która nawadniana była wodami okolicznej rzeki. Na początku XIX wieku w czasie wojen napoleońskich zamek wielokrotnie był światkiem wielu potyczek i bitew pomiędzy wojskami carskimi i francuskimi.

Bryła zamku była odrestaurowywana przez blisko 20 lat, a jej renowacja zakończyła się w 2011 roku. Obecnie w zespole zamkowym w Mirze znajduje się filia Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi, w którym wystawione są eksponaty pochodzące sprzed wieków. Obiekt stanowi także siedzibę hotelu, w którym znajduje się 14 pokoi, a także tzw. apartament prezydencki. W zespole zamkowym w Mirze utworzono również restaurację oraz sale konferencyjne.